I Hyldespjældet har ”
Albertslund Delebil” placeret to delebiler. Foreningen har biler holdende mange steder i Albertslund, men altså også to hos os i Hyldespjældet.
Det skal vivære glade for, for en delebil erstatter 4-5 privatbiler. Tænk bare hvis vi skulle skaffe 6-8 ekstra P-pladser, fordi vi ikke havde de to delebiler. Der er ligesom pres nok på P-pladsernei forvejen.
Nå, men nu er der sket en ny udvikling. Albertslund Delebil har erstattet den ene gamle fossilbil med en el-bil, og den har fået en fast P-plads ved ladestanderne på Storetorvs P-plads. P-pladsen er behørigt skiltet, og det er vigtigt, at alle respekterer skiltet. For en Delebil har mange brugere, og derfor skal den have en fast P-plads.
Hvis vi hjælper Delebilen, hjælper Delebilen os - med tomme P-pladser 😊😊
I øvrigt er det sådan, at jo flere, der er medlemmer af Albertslund Delebil, jo flere biler anskaffer foreningen sig, så man altid er sikker på, at kunne få en bil, når man skal bruge en. Foreningen har biler i forskellige størrelser, til forskellige behov – og nu altså også med el. Måske var det noget for dig? Se mere på
albertslund-delebil.dk